Po 36 latach udało się zakończyć renowację zabytkowych organów w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla w Zagrodnie.
W uroczystość Chrystusa Króla, w dniu odpustu parafialnego, w samo południe po wieloletnich pracach restauracyjnych odbył się koncert organowy, podczas którego można było usłyszeć nowe brzmienie zabytkowego instrumentu organowego, stanowiącego ozdobę miejscowego kościoła. Koncert w wykonaniu Antoniego Pokory, absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej, wysłuchali licznie zgromadzeni mieszkańcy Zagrodna oraz zaproszeni goście. – Jest to święto nie tylko dla parafii czy naszego regionu, ale także dla wszystkich miłośników muzyki organowej – mówi pan Adam, muzyk, po wysłuchaniu koncertu.
– Organy kościoła w Zagrodnie są bardzo interesującym instrumentem na mapie Dolnego Śląska, a nawet całego kraju – mówi ks. Piotr Dębski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej. Instrument wybudowany został w 1818 r. przez Samuela Gottloba Meinerta z Jeleniej Góry, a przebudowany w 1858 r. przez Krystiana Schlaga ze Świdnicy. – W okresie powojennym instrument ten przeżył trudne chwile. Był zaniedbany, częściowo zdekompletowany. Jedna z sekcji, sekcja trzeciego manuału, została z tego instrumentu odjęta – dodaje ks. Dębski. Przez kolejne lata instrument przechodził poszczególne etapy rewitalizacji i napraw, których celem było doprowadzenie do pełnej sprawności technicznej, brzmieniowej i artystycznej tego instrumentu. Dzięki troskliwości ks. proboszcza Romana Zonia i miejscowych wiernych udawało się to poszczególnymi etapami. Obecny instrument został zakonserwowany, a także zostały zrekonstruowane brakujące elementy. W chwili obecnej instrument ma 36 głosów, które są rozłożone do trzech sekcji manuałów i sekcji pedałowej. Jak mówi ks. Dębski jest to pełnowartościowy instrument koncertowy o dyspozycji romantycznej.
Monika Łukaszów
Niedziela, Edycja Legnicka 49/2016, str. 3 (http://niedziela.pl/artykul/128136/nd/Renowacja-zabytku-zakonczona)