Kościół w Zagrodnie
Pierwszy kościół, który zbudowano w Zagrodnie, jednej z najdłuższych wsi łańcuchowych na dolnym śląsku, rozciągającej się malowniczo nad potokiem Skora – miał gotycki rodowód. Najstarsze wzmianki na jego temat datowane są na 1318 rok. Niestety budowlę spotkał tragiczny koniec, została bowiem ograbiona i spalona w czasie wojny trzydziestoletniej. W 18 stuleciu mieszkańcy wsi doczekali się godnej rekompensaty, ponieważ nowa świątynia została zaprojektowana przez jednego z najwybitniejszych architektów klasycyzmu – Carla Gottharta Langhansa, autora m.in. słynnej bramy brandenburskiej w Berlinie. Projekt kościoła w Zagrodnie zrealizował w latach 1789-1792 budowniczy Mochrenberg z Legnicy. Budynek został odrestaurowany w drugiej połowie XIX wieku. Z kolei w 1976 roku przeprowadzono w nim remont.
Okazały klasycystyczny gmach kościoła pokrywa mansardowy dach, a część środkowa jest nakryta płaską kopułą. Od wschodu do budynku przylega wysoka kwadratowa wieża zwieńczona kopulastym hełmem.
Świątynia jest murowana, jednonawowa, zbudowana na planie greckiego krzyża równoramiennego. Centralnie ukształtowaną nawę obiegają trzy kondygnacje empor. Prezbiterium ma podkowiasty kształt.